Karkonosze to polskie góry, w których bywamy chyba najczęściej. Do kolejnych odwiedzin zachęca nas nie tylko na to, że jest to pasmo górskie położone najbliżej Poznania, ale również bogactwo atrakcji, które region ten oferuje. Podczas pobytu w Karkonoszach lubimy odkrywać nowe miejsca, ale chętnie odwiedzamy również zakątki już nam znane, aby obserwować zmieniający się krajobraz, który o każdej porze roku wygląda inaczej. W ostatni weekend października znów ruszyliśmy w Karkonosze i zobaczyliśmy te niezwykłe góry w jesiennej, niezwykle barwnej odsłonie.
Co trzeba zobaczyć w Karkonoszach i okolicy? Jakie miejsca są godne uwagi? Poniżej znajdziecie nasze propozycje i miejsca warte zobaczenia w Karkonoszach i okolicy. Mamy nadzieję, że zainspirujemy zarówno miłośników pieszych wycieczek jak i fanów spokojnego odpoczynku w otoczeniu górskich pejzaży!
Kocioł Małego Stawu i Schronisko „Samotnia”
Kocioł Małego Stawu jest jednym z naszych ulubionych zakątków w Karkonoszach. Wracamy w tę urokliwą okolicę bardzo chętnie, jak tylko mamy możliwość. Miejsce to urzeka niesamowicie malowniczą scenerią. Dno kotła znajduje się na wysokości 1183 m n.p.m. a ściany mają wysokość ok. 200 m. Zbocza kotła pocięte są kilkoma żlebami i porośnięte bogatą roślinnością subalpejską. Nad brzegiem Małego Stawu położone jest schronisko „Samotnia” – jedno z najstarszych schronisk w Polsce, zaliczane do najładniejszych w polskich górach. Dolina Małego Stawu i Schronisko „Samotnia” otoczone skalistym krajobrazem kotła stanowią jeden z najbardziej uroczych zakątków w Karkonoszach. Schronisko jest bardzo klimatyczne, jednakże zawsze jest oblegane przez tłumy turystów.
Jeśli macie ochotę na krótki, niewymagający spacer, przejście do Doliny Małego Stawu będzie idealną propozycją na aktywne spędzenie czasu. Najłatwiej dojść do Małego Stawu szlakiem niebieskim prowadzącym z Karpacza na Śnieżkę. Ruszając spod Świątyni Wang można dotrzeć do Małego Stawu w około półtorej godziny, podziwiając po drodze górskie krajobrazy oraz delektując się pięknem otaczającej natury. Ambitniejsi mogą kontynuować wędrówkę i wspiąć się na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. My tym razem dla urozmaicenia wybraliśmy drogę do Małego Stawu prowadzącą z Karpacza przez Przełęcz pod Śnieżką. Trasa ta jest nieco dłuższa i wymaga więcej wysiłku, ale w zamian gwarantuje ciekawe widoki, możliwość zachwycania się malowniczymi górskimi pejzażami i niepowtarzalną przyrodą.
Opis szlaków i sposoby dotarcia do Kotła Małego Stawu oraz na Śnieżkę znajdziecie na stronie internetowej serwisu www.e-gory.com.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik to świetnie zachowane ruiny warowni obronnej z XIII wieku. Ruiny zamku położone są w pięknej okolicy na wysokim skalistym wzgórzu Chojnik (627 m n.p.m.). Wspinaczka na szczyt wzgórza może szybko zweryfikować kondycję spacerowiczów . Czas przejścia na górę Chojnik to około 40 minut. Na zamek można dojść różnymi szlakami turystycznymi, każdy o innym stopniu trudności. Informacje na temat dostępnych szlaków turystycznych, a także historii tego miejsca znajdziecie na stronie internetowej Zamku Chojnik.
Trudy wspinaczki na szczyt wzgórza wynagradzają rewelacyjne widoki na całą Kotlinę Jeleniogórską. Z wieży zamkowej można podziwiać przepiękna panoramę Karkonoszy, Izerów i Rudaw Janowickich. W ostatni weekend października okolica zachwyciła nas feerią barw i bogactwem jesiennych kolorów!
Dolina Pałaców i Ogrodów
Niezwykle atrakcyjna, w szczególności dla miłośników historii jak i pałacowych wnętrz, jest Dolina Pałaców i Ogrodów. Dolina to unikalny kompleks 30 przepięknych rezydencji. Obejmuje swym zasięgiem prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej między Karkonoszami, Rudawami Janowickimi i Górami Kaczawskimi. Na terenie Doliny spotkać można gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje.
Nam w szczególności spodobał się Zamek w Karpnikach, o którym możecie przeczytać więcej w naszym poście o Zamku Karpniki. Zamek prezentuje się naprawdę okazale i ma swój niepowtarzalny urok. Widać od razu, że włożono wiele wysiłku w jego odrestaurowanie i odtworzenie detali architektonicznych. Dodatkowego uroku dodaje twierdzy malownicza górska sceneria, która go otacza.
Zamek w Karpnikach to prawdziwy zamek ze średniowieczną fosą i wieżą strzegącą wejścia. Warto choć na chwilę oddać się zamkowej atmosferze i skusić się chociażby na kawę w klimatycznej restauracji znajdującej się na terenie rezydencji.
Największe wrażenie spośród rezydencji, które mieliśmy okazję odwiedzić w Dolinie Pałaców i Ogrodów wywarł na nas bajkowy Pałac Wojanów. Na terenie Pałacu Wojanów w chwili obecnej znajduje się hotel, kawiarnia, restauracje, Spa&Wellness oraz centrum konferencyjne. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym. Pałac z zewnątrz prezentuje się bardzo okazale, wręcz baśniowo. Po krótkim spacerze po terenie obiektu stwierdziliśmy, że koniecznie musimy przyjechać do Pałacu i spędzić w nim przynajmniej weekend. Zrealizowaliśmy nasze plany ubiegłej jesieni, jednakże nasz pobyt w Pałacu nie wywołał takiego zachwytu, jak zapowiada jego piękne otoczenie. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym poście o Pałacu Wojanów.
Wyjątkowym obiektem na mapie Doliny Pałaców i Ogrodów jest Pałac Pakoszów. Jest to niesamowite miejsce, w którego wnętrzach nowoczesność przeplata się z historią. Pałacowe pomieszczenia są dostępne dla zwiedzających. Podczas zwiedzania obiektu warto w szczególności zwrócić uwagę na niezwykłą Salę Barokową, jedną z najbardziej oryginalnych na Dolnym Śląsku. Ponadto polecamy Wam również pałacową restaurację, w której zjecie pyszne dania. Naszym zdaniem jest to miejsce serwujące najlepsze potrawy, jakie mieliśmy okazję próbować będąc w Karkonoszach!
Dolina Pałaców i Ogrodów jest wyjątkowa pod względem historycznym nie tylko w Polsce, ale też na starym kontynencie. Jest to to jedno z największych w Europie skupisk historycznych obiektów. Jeśli lubicie zamki i pałace będziecie zachwyceni odwiedzając historyczne rezydencje odrestaurowane z wysoką dbałością o szczegóły.
Skocznia Orlinek
Jest doskonałym punktem widokowym na Karpacz i Karkonosze, a także miejscem uprawiania sportów ekstremalnych. Pierwotnie była to drewniana skocznia, na której w 1912 roku wykonano pierwszy rekordowy skok – 38,5 metra. Obecnie jest to największa skocznia w Sudetach, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy.
Dziki Wodospad
Miejsce to jest rajem dla amatorów fotografii. Wodospad powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki. Choć nie jest to największy i najpiękniejszy wodospad w Karkonoszach z pewnością warto go zobaczyć, gdy będziecie w Karpaczu.
Świątynia Wang
Kościół Wang to miejsce bardzo popularne i chyba najbardziej znany symbol Karpacza. Świątynia została zbudowana na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii i przeniesiona w 1842 roku. Konstrukcja tej drewnianej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ, bowiem wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Spod Kościoła Wang można rozpocząć spacer do Doliny Małego Stawu.
Zamek Czocha
Będąc w Karkonoszach koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Zamku Czocha. Miejsce to jest doskonale znane i pewnie nie trzeba go nikomu przedstawiać. Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących zamków polskich. Jego mroczne tajemnice sprawiają, że jest miejscem bardzo popularnym na mapie polskich warowni. Muszę przyznać, że wizyta w tej niezwykłej rezydencji przyprawia o dreszczyk emocji .
Warto wspomnieć jako ciekawostkę, że w tym dolnośląskim zamku powstała szkoła dla czarodziejów wzorowana na Hogwarcie, znanym z serii książek „Harry Potter„.
Elektrownia wodna Leśna
W pobliżu Zamku Czocha usytuowana jest zapora z najstarszą, a zarazem pierwszą zawodową elektrownią wodną w Polsce. Budowla fantastycznie komponuje się z otoczeniem i zachwyca malowniczym położeniem.
Oczywiście to jeszcze nie wszystkie miejsca w Karkonoszach, które chcielibyśmy Wam pokazać! Góry te skrywają jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Listę miejsc wartych odwiedzenia w Karkonoszach i okolicy będziemy dalej uzupełniać i niebawem pojawią się kolejne posty:) W szczególności chcielibyśmy Wam zaprezentować ciekawą trasę, która wiedzie granią Karkonoszy ze Szklarskiej Poręby do Karpacza. Wkrótce ukażą się następne artykuły 🙂