U wielu osób panuje przekonanie, że Łódź jest brzydkim i nieciekawym miastem, a już na pewno nie jest miejscem wartym odwiedzenia. Sami do niedawna postrzegaliśmy Łódź jako miasto typowo przemysłowe, a do tego nieatrakcyjne turystycznie. Nasze zdanie zmieniło się jednak diametralnie po tym jak ostatnio zagłębiliśmy się w jej uliczki i zakamarki. Odkryliśmy, że Łódź ma swoje różne oblicza, z jednej strony miasto jest szare i zaniedbane, co pozostaje w kontraście z jego nowoczesnym designem i architektonicznymi perełkami.
Bezapelacyjnie jednak miasto ma swój niepowtarzalnym klimat i unikalny charakter, który potrafi zafascynować. My odebraliśmy Łódź jako miasto kreatywne o artystycznej duszy, emanujące pozytywną energią.
Co zatem warto zobaczyć w Łodzi wpadając na krótką chwilę? Oto kilka naszych propozycji. Może zdjęcia zainspirują Was do odwiedzenia tej ciekawej miejscówki na mapie Polski.
Niesamowita Piotrkowska
Obowiązkowym punktem, którego nie można przegapić będąc w Łodzi jest oczywiście ulica Piotrkowska – podobno najdłuższa ulica handlowa w Europie, licząca 4,2 km, zachwycająca piękną panoramą z XIX-wiecznymi kamienicami. To wspaniała tętniąca życiem miejscówka, gdzie można zrobić zakupy w klimatycznych sklepikach i wstąpić do jednej z magicznych knajpek. Klimat tego miejsca może wchłonąć na kilka godzin.
Off Piotrkowska – Centrum Przemysłów Kreatywnych
Na zapleczu ulicy Piotrkowskiej znajduje się OFF Piotrkowska. Na terenie starej fabryki powstało miejsce skupiające przedstawicieli kreatywnego biznesu: projektantów, architektów, artystów. Znajdziecie tam również pełno designerskich restauracji oraz sklepów z niecodziennymi produktami. OFF Piotrkowska stanowi doskonały przykład drugiego życia fabryk. Na pewno jest to miejsce niebanalne, oryginalne i pomysłowe. Atmosfera nie do podrobienia.
Manufaktura
Łódzka Manufaktura jest obok ulicy Piotrkowskiej wizytówką i najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. Kompleks ten jest udanym projektem rewitalizacji zabytkowych obiektów pofabrycznych, łącząc w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na terenie Manufaktury znajduje się największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce.
Księży Młyn
Kolejną perełką architektoniczną na mapie Łodzi, której nie można przegapić, jest niewątpliwie „Księży Młyn”. Obiekt ten przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX w. Karol W. Scheibler – jeden z największych łódzkich fabrykantów wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Jego układ urbanistyczny i architektura wzorowane były na angielskich osadach przemysłowych. Obecnie na terenie Księżego Młyna znalazło swoją siedzibę kilka instytucji, a budynki fabryczne zostały zaadoptowane nowoczesne apartamenty – zwane loftami.
Po krótkiej wizycie w Łodzi mamy ochotę na więcej. Mnóstwo inspirujących miejsc do zobaczenia jeszcze przed nami. Po naszej kolejnym wypadzie do Łodzi podzielimy się z Wami naszymi wrażeniami i podrzucimy kolejne pomysły na odwiedzenie ciekawych miejscówek w Łodzi.